Smėlio, Žvyro, Skaldos Atvežimas

Smėlis – nesuklysime pasakę, kad smėlis yra kiekvienam puikiai žinoma uoliena. Dar vaikystėje smėlio dėžeje leisdavome dienas žaisdami, turėjom progą išbandyti ir patikrinti jo savybes. O kur dar vasaros išvykos prie jūros, kur smėlio besidriekianti juosta pajūriu tęsiasi kiek tik akys užmato. Vis dėlto, tikriausiai teko matyti smėlio, kuris atrodo skirtingai. Kitaip tariant, dar vaikystėje supratome, kad tiek smėlio dėžėje, tiek pajūryje žaidžiame naudodami smėlį, bet juk vienas nuo kito jie skirtingi? Natūralu, nes vien Lietuvoje randamo ir eksploatuojamo smėlio randama šešių skirtingų rūšių. Pagrindinis skirtumas pasireiškia smėlio dalelių dydžiu, kuris gali svyruoti nuo 0,06 iki 2 mm skersmens, o taip pat ir sudėtimi. Galbūt kai kas gali galvoti: koks gi skirtumas tas dydis, jeigu dalelių skersmuo skiriasi vos milimetro dešimtadaliais? Tačiau skirtumas yra. Priklausomai nuo to, kam ruošiatės naudoti smėlį – pernelyg smulkus, arba atvirkščiai – rupus, gali tiesiog netikti.

Kam smėlis naudojamas?

Lietuvoje, kaip jau buvo minėtam, iškasamo smėlio galima rasti šešių rūšių. Tai – jūrinis, aliuvinis arba upinis, eolinis, fliuvoglacialinis, limnoglacialinis ir kvarcinis smėlis. Visgi, dažniausiai iš jų yra naudojamos trys, tai yra jūrinis, upinis ir kvarcinis smėlis.

Bene populiariausias smėlio panaudojimo būdas, kuriam kasmet sunaudojama didžiausias smėlio kiekis, tai – statybos ir statybinių medžiagų gamyba (pavyzdžiui, plytos arba statybiniai blokeliai). Turintys patirties apie supratimo apie statybų procesą paliudys, kad be smėlio jos būtų sunkiai įsivaizduojamos. Smėlis reikalingas cementui ir kitiems skiediniams ruošti, taip pat betonuoti. Smėlis taip pat būtina medžiaga naudojama kelių ar šaligatvių tiesimo procese. Be to, kalbant apie kelius, smėlis šaltuoju metu laikų tampa puikiu pagalbininku kelininkams, besirūpinantiems kelių saugumu. Galiausiai smėlis yra naudojamas dekoro ir aplinkos tvarkymo tikslais. Galima pastebėti, kad vis dažniau parkų takai yra nebe asfaltuojami, bet išpilami smėliu. Taip pat neretai galima pamatyti smėlį kaip sudėtinę dekoratyvią dalį naudojamą privačiuose kiemuose įrengtų alpinariumų puošybai, taip pat ir kapaviečių tvarkymui. O ką jau kalbėti apie jo panaudojimą meninių kompozicijų bei paveikslų ir netgi pjovimo, galandimo įrankių gamyboje.

Žvyras – tai biri uoliena, kuri sudaryta iš smėlio ir žvirgždo. Lietuvoje randamo žvyro kiekis gausus, dažniausiai jis randamas upių vagose ir jūros pakrantėje. Tai sunki medžiaga, kurios dalelių skersmuo svyruoja nuo 0 mm iki 4 mm.

Kam žvyras naudojamas?

Reikia pastebėti, kad žvyro panaudojimo sritys yra panašios kaip smėlio. Žvyras, visų pirma yra nepamainomas statybose betono gavybai. Taip pat žvyras naudojamas kaip viena iš pagrindą sudarančių dalių kelio tiesimui. O taip pat ir gaminant asfaltbetonį. Be kita ko, žvyras yra puiki medžiaga norintiems dekoruoti gyvenamojo namo ar sodybos aplinką, takams ar keliams formuoti. Reikia pastebėti, kad žvyras – tai natūrali medžiaga, kuri puikiai dera prie bet kokio kuriamo aplinkos stiliaus. Tai kartu ir jaukiai atrodanti, o taip pat ir pernelyg į akis nekrentanti danga. Pagrindinis privalumas, norintiems formuoti takelius iš žvyro – galimybė prireikus taką be didesnio vargo perkelti į kitą vietą. Kadangi tai yra laidi danga, todėl žemė esanti po takeliu tiek tebegauna vandens, tiek oro. Priešingai, nei, pavyzdžiui, taką išklojus plytelėmis. Ne veltui žvyras dažnai naudojamas drėgnoms vietoms nusausinti. Todėl nusprendę pakeisti tako vietą, senojo tako vietoje nesunkiai ir greitai atsėsite ar galėsite pasodinti kitų augalų. Be to, tai nėra sudėtingas darbas, kurį atlikti jums reikėtų kviestis šios srities specialistus. Priešingai, žvyras dėl savo savybių yra lengvai formuojamas ir nesunkiai pritaikomas tiek prie reljefo, tiek norimos suformuoti takų formos. Visgi, yra tam tikras trūkumas, kuris būdingas ne vien žvyro, tačiau lygiai taip pat ir smėlii bei skaldos dangai. Nepasirūpinus tinkamais apvadais, didesnė liūtis gali pridaryti žalos ir išplauti dangą. Taip pat, naudojantys tokią dangą kaip minusą įvardina tai, kad nenaudojant apvadų, nuo dažno vaikščiojimo danga ima nešiotis – jos atsiranda žolėje, kas gali apsunkinti žolės pjovimo procesą. Tačiau apgalvoję visus niuansus, trūkumų galite nesunkiai išvengti ir džiaugtis patikima, kokybiška ir sąlyginai nebrangia danga. Galiausiai reikia paminėti, kad ši medžiaga gali būti panaudota ir kitose srityse, priklausomai nuo naudotojo fantazijos ir išradingumo.

Skalda – tai, kaip jau galima suprasti ir iš paties žodžio, yra smulkiai suskaldytos įvairios mineralinės uolienos. Dažniausiai Lietuvoje sutinkama yra dolomito uoliena. Jeigu smėlis ir žvyras yra naudojami tokiu pavidalu, kokiu yra iškasti, arba kitaip tariant – neperdirbami ir neapdirbdami, tai su skalda esti priešingai. Iš gamtos gaunama skalda yra nemenkai apdirbdama prieš ją parduodant. Kaip ji apdirbama? Tiesiog ji yra smulkinama – stambesnėmis ar smulkesnėmis dalimis, priklausomai nuo poreikio.

Kam naudojama skalda? Skaldos panaudojimas, reikia pripažinti, yra labai platus. Skalda naudojama tiek statybos, tiek chemijos pramonėse, taip pat ir žemės ūkyje. Skalda taip pat yra naudojama ir kaip pagrindas keliams su asfalto danga. O taip pat neretai galima pamatyti, kad skalda yra išpilami vietiniai keliukai arba įvažiavimai į gyvenamojo namo ar sodybos teritoriją. Taip pat gali būti skalda išpilamos ir automobilių stovėjimo aikštelės. Tokiu būdu ne tik pasirūpinama estetiška aplinka, tačiau kartu ir investuojama į ilgaamžę kelio dangą, kuri nereikalauja priežiūros. Būtent tai ir yra vienas iš didžiausių privalumų – ši danga nesusidėvi. Be to, tai yra ekologiškas ir sąlyginai nebrangus sprendimo būdas. Dar viena sritis, kurioje dažnai galima matyti naudojant skaldą, tai aplinkos dekoras. Lygiai dėl tų pačių gerųjų savybių skalda naudojama tiek takeliams, tiek dekoratyviems alpinariumams. Taip pat tų, kurie nenori gaišti laiko nuolatinei aplinkos priežiūrai ir yra linkę naudoti plėveles nuo piktžolių, skalda taip pat tampa puikiu pagalbininku. Ji, tokiu atveju, atlieka dvigubą vaidmenį – tiek maskuoja esančią plėvelę, tiek ir suteikia estetikos. Be abejo, dekoratyvi skalda yra populiariausias ir mažiausiai priežiūros reikalaujantis pasirinkimas ir kapaviečių priežiūroje.

Žinoma, prieš įsigyjant, turite išsiaiškinti, kokios skaldos jums reikia. Taip pat reikia įsitikinti, kad ji yra kokybiška. Kaip tai padaryti? Visų pirma, skalda turi būti susmulkinta vieno stambumo gabalėliais. Taip pat joje neturėtumėte rasti žvirgždo arba riedulių. Kitaip tariant, skalda turi būti švari, išvalyta. Į tai yra svarbu atkreipti dėmesį ne tik tiesiantiems kelius, bet ir, be abejonės, įsigyjantiems skaldą dekoravimui.

Ši iškasena yra ganėtinai dažnai sutinkama Lietuvoje, todėl smėlio be vargo rasite bet kuriame regione. Tačiau kažin, ar verta jos ieškoti patiems – gaišti laiką, energiją, o taip pat ir spręsti pasirinktos iškasenos pargabenimo klausimus. Be to, žvyro kasimui reikalingas leidimas. O už nelegalūs kasimo darbai gali užtraukti baudą. Verčiau kreipkitės įmonę,  kuri galėtų jums padėti. Mes aukštos kokybės smėlį, žvyrą ir skaldą pristatome bet kokiu Jūsų nurodytu adresu Lietuvoje.